English

Kapela


Hudební skupina Smutný Karel vznikla v březnu roku 1999 a to ve složení Jiří Hondejs Janda /ex Dead Poem, The Legends/– zpěv , percusse, Pavel Prechtl / ex 331.Paraplán, My Dry Willow, Soma A+/ – basová kytara, Eduard Hájek /ex 311.Paraplán, My Dry Willow, Soma A+/ – Hammond organ, synt., zpěv, Petr Kučera / ex Oceán , Shalom/ – piano, Ian Slim Houtbraken /ex T Band, The Legends/- kytara, zpěv a Daniel Hubáček /ex 311. Paraplán/ bicí. Jméno kapele dal Petr Kučera a je inspirováno hudebníkem Karlem Hruškou.

V kapele se v prvních letech koncertování vystřídala celá řada muzikantů na různých postech. Jan Kubeš / také ve skupinách  Swing Trio Avalon, Potrubí /– bicí , Jan Stehlík / také v The Legends / – kytara, Johanka Texlová – piano, Evžen Strob / dříve skupina Nemo/ – kytara, Ctibor Kolibík / také ve skupiních Figurky, Santana Revival Band, Vo 100 Sex / – bicí, Miroslav Čapek / také v My Dry Willow / – bicí, Radim Pígl / také bicí v kapele Satisfuction /- percusse, Miroslav Kudrna – bicí, Edita Valentová / ex Tomcat Gardfield’s Empty Belly Club Band /- zpěv.

Dosavadní složení kapely se ustálilo v roce 2004 ve složení Jiří Hondejs Janda – zpěv, percusse, Eduard Hájek– Hammond organ , piano, zpěv, synth., percusse, Pavel Prechtl – basa, Miroslav Oborník – kytara, Roman Jack Urban / ex Los Losos, Z Bláta do louže a z louže pod okap, nyní v kapele Munchies, Hakuna Matata / – bicí, percusse a Zdeněk Volák /ex Wanted Sally / – kytara.

Kapela se ráda nechává inspirovat všemi žánry moderní hudby, ať již psychedelickou hudbou amerických Grateful Dead či Allman Brothers Band, nebo reggae či bluesovou muzikou 60 tých až dnešních let. Kapela preferuje klubová vystoupení s přímým kontaktem s publikem. Do konce roku 2012 má skupina za sebou asi 400 vystoupení zde i v zahraničí .

Koncertování společně například s: M. Chadima, Hudba Praha, Vladimír Mišík, Znouzecnost, Buty, Tichá Dohoda, Jetstream, O.Š.N., Krausberry, In Memory, Václav Koubek, Airfare, Fru Fru, Kapela snů, Akia b.a., Salamandr, Pat End, Louie Austen, ELÄKELÄISET!, Mons Pubis, Dr. Ring Ding & King Django.

Kapela vydala od roku 2000 několik demonahrávek a pod hlavičkou vydavatelství Archaic Revival a 3 CD s původní tvorbou pod stejnou značkou.


Jirka Hondejs Janda
Jirka Hondejs Janda Tak Hondejsovo hlas zazněl poprvé někde u táborových ohňů, poté ve velenické kapele Dead Poem, věnující se kromě vlastní tvorby i písním Grateful Dead. Po příchodu do Budějovic zpívá Hondejs v bluesrockovém seskupení The Legends a v roce 1999 se stává členem pevného jádra Smutného Karla jako zpěvák, kongista a perkusionista.


Eda Hájek
Eda Hájek Eda Hájek začínal v Č.Budějovicích v kapele 311.Paraplán a poté v dnes již legendární skupině My Dry Willow jako hráč na Hammond organ.  Jako zakládající člen Smutného Karla přidal ještě piano, percusse a doprovodný zpěv.


 

Pavel Prechtl
Pavel Prechtl Pavel má za sebou v podstatě stejnou hudební kariéru jako Eda. Jen s tím rozdílem, že hraje snad na každý hudební nástroj krom bicích. Začínal v 311. Paraplanu jako baskytarista, poté zasedl za Rhodesky v My Dry Willow, kde hrál ještě na foukačku a trumpetu. Nakonec společně s Edou dali dohromady Smutného Karla a Pavel se tak jako v Paraplanu ujal basy a foukačky.


Míra Oborník
Míra Oborník Vědec, ale také hráč na kytaru a mandolínu. Na škole hrál v kapele Starý Brůna. V roce 2001 nahradil Evžena a jako hráč na  kytaru se se svými minimalistickými sóly stal neodmyslitelnou součástí Smutného Karla.


Zdenda Volák
Zdenda Volák Nejmladší člen kapely. Sólový kytarista začínající v Budějicích s kapelou Wanton Sally a v roce 2002 nastoupivší do rozjetého vlaku Smutného Karla jako hráč na elektrickou kytaru.


Roman „jack“ Urban
Roman "jack" UrbanJediný přespolní člen kapely. Jako bubeník hrál s kapelou Los Losos, I.F. Orchestra a Z bláta do louže a z louže pod okap. Jako hráč na konga a perkusionista přišel do Smutného Karla na počátku roku 2004. Dnes hraje v kapele Munchies a vede dětský rytmický orchestr Hakuna Matata.


Na archivním fotu Slim a Petr Kučera  


Evžen  a Dan Hubáček  


Honza Kubeš, Johanka Texlová a Honza Stehlík